BAKIM VE KULLANIM

“NORAL” marka dökme demirden imal edilmiş pişirme malzemelerimiz üstün performansı, dayanıklılığı ve de tasarımı sebebiyle güvenle kullanılmaktadır. Noral markalı pişirme malzemelerini tercih ettiğiniz için teşekkürler. Yeni ürününüzü kullanmadan önce, bu bölümde okuyacağınız bilgiler, ürününüzün bakımı ve pişireceğiniz yiyeceğin daha lezzetli olması için size yardımcı olacaktır.

Noral Kalitesi

omur_boyu_cizilmezNoral markası 2010 yılında İstanbul’ da kurulduğundan beri birinci kalite, sadece markaya özel gizli formülü ile cam yüzey kaplı dökme demirden pişirme malzemeleri üretmektedir. Her ne kadar üretim süreci zaman içinde gelişme göstermiş olsa da içeriğindeki gizli tarif halen aynıdır. Dökme demirin her bir parçası el yapımıdır ve kendine has kum kalıplarda üretilir, bu da onu benzersiz yapan bir özelliktir. Erimiş demir kalıba dökülür, daha sonra yüzeyleri çizilmeye ve kırılmaya dayanıklı, sertleştirilmiş cam ile kaplanıp sağlam ve parlak bir son dokunuş için çok yüksek sıcaklıkta ısıtılır. Birçok üretim süreci el beceresine dayandığından, her bir parça kendine has özellikler taşır ve ortaya çıkan ürünler arasında az da olsa farklılık gözlemlenebilir. Üretilen ürünlerin kalitesi ağırlığıyla da doğru orantılıdır. Cam kaplı dökme demirin dikkat çekici yanı günümüzün yemek hazırlama ve pişirme yöntemlerine uygunluğu ve sağlıklı oluşudur. İster kızartma yapın, ister fırında kullanın ya da üstünde et mühürleyi/ pişirin veya ekmek/kek yapın buna uygun olan malzemeyi Noral markasıyla bulabilirsiniz.

Noral markalı ürünler, endüksiyon teknolojili ocaklar ya da herhangi bir fırın (mikrodalga fırınlar hariç) ya da ızgara dahil her türlü pişirme aletiyle kullanılabilir. Ağırlığından kaynaklı ısı saklama ve ısıyı tabana eşit yayma özelliği sayesinde, ocaklarda ya da fırınlarda daha az sıcaklıklarda pişirme sağlayacağından, pişirilen yemeklere ekstra lezzet katar. Ayrıca bu özelliği yemekleri de servis için sıcak tutar. Bununla birlikte soğutulmuş bir demir döküm malzeme yemekleri soğuk tutma işini de görür. Üstelik dondurucuya da koyulabilirler.

Pişirme malzemesinin her bir parçası üretim boyunca manuel olarak, en iyi kalite standardı yakalanana kadar, birçok kez kontrol edilir. Bu ürünlerin tamamı hiçbir sağlığa zararlı madde içermez. Noral markalı ürünler,sadece Noral markasına özel formülü gizli cam kaplamanın özelliğinden dolayı korozyonu önleyen güçlü ve dayanıklı bir yapı oluşturur asla yapışmaz ve çizilmez. Karıştırma ve temizlemede metal ve sert malzemeler kullanmanızda sakınca yoktur. Noral’ ın cam kaplaması uluslararası standartlara uygundur.

Çeşitler

Noral markası pişirme ve servis ihtiyacınıza göre farklı çeşit ve şekillerde birçok ürün sunmaktadır. Bu çeşitlerin iç cam kaplamaları da iki farklı şekilde hazırlanmıştır: açık renkli, parlak cam kaplama ve düz siyah cam kaplama. Aşağıda verilen genel talimatlar, düz siyah cam kaplamalı ürünler içindir.

Dökme Demir Kullanım Kılavuzu

İlk kullanımdan önce ürünün üstündeki paketi ve jelatini sökün. Ürünü ılık, köpüklü suyla yıkayın, durulayın. Ürününüz artık kullanıma hazırdır ve pişirme için başka bir hazırlığa ihtiyaç duymaz.

Noral demir döküm pişirme malzemelerini metal ve sert dahil tüm pişirme aletlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ürünün altını ocağın üstüne denk gelecek şekilde yerleştirmeye dikkat edin, böylece ocağın ısısından en yüksek performans elde ederken tavanın kenarlarının ya da saplarının gereksiz yere ısınmasını da engellemiş olursunuz. Gazlı ocaklarda alevler sadece tavanın altına gelmeli, yanlardan taşmamalıdır. Uzun saplı tavalar ocağın üstüne önden çıkıntı yapmayacak ya da sıcak bölümlerin üstüne gelmeyecek, güvenli bir şekilde yerleştirilmelidir.

Fırın Kullanımı; Bütünüyle demir döküm her türlü sıcaklıkta kullanılabilir.

Düz siyah cam kaplama tencerelerde, ızgaralarda, kızartma tavalarında, sote tavalarında, wok’larda, güveç ve fırın kaplarında bulunur. Düz siyah cam kaplamalı ürünler özellikle daha yüksek “yüzey” ısısı gerektiren pişirme tercihleri için kullanılır. Ki bu da yalnızca pişirme ürününü yüksek sıcaklıkta bekletmek demek değildir. Demir döküm bir ürünle, orta seviyede bir ısı kaynağıyla bile yüksek sıcaklık elde edilebilir. İşte bu durum siyah cam kaplamayı kızartma, ızgara ve kavurma için ideal kılan bir özelliktir. En iyi sonuç düşük ve orta yükseklikteki sıcaklıklarda, istenen yüzey ya da yağ sıcaklığına ulaşıldıktan sonra ısı azaltılarak elde edilir. Yüksek sıcaklıklar özellikle yumurta karışımlı yiyeceklerde yanma ya da yapışmaya neden olabilir.

Izgara İçin Pişirme Önerileri

griddBoş bir tavayı önceden ısıtmak sıcak bir yüzeye ihtiyaç duyacağınız kavurma ya da karamelizasyon yapacağınız ızgaralar için gereklidir. Bu öneri diğer ürünlere uygulanmamalıdır. Doğru şekilde ızgara ya da kavurma yapmak için pişirmeye başlamadan önce pişirme yüzeyinin yeteri kadar ısınması çok önemlidir.

Boş tavayı orta ateşin üstüne yerleştirin ve ısınması için birkaç dakika bekleyin. Soğuk tavaya yağ eklemeyin, çünkü tava ısınırken yağ kızar ve kokar. Elinizi biraz ıslatın ve tavanın sıcak yüzeyine silkeleyin. Eğer derhal buharlaşırsa tava yeterince ısınmış ve pişirmeye hazır demektir. Eğer buharlaşmazsa tavayı biraz daha ısıtın ve su testini tekrarlayın. Tavanın yüzeyi yeteri kadar ısındığında , üzerinde ızgara izlerinin oluşması için yiyeceğinize hiç dokunmadan onu tavanın yüzeyine bırakın. Sağlık ve lezzet açısından yağ kullanmayın, cam kaplamanın özelliğinden dolayı etiniz yüzeye yapışmaz. İstenilen pişme kıvamına (az-orta-çok) göre(6-8-10 dakika) gelinceye kadar tutup sonra aynı eylemi diğer tarafa uygulayın yiyeceği zamanından önce döndürmek üstündeki pişme çizgilerinin belirgin olmamasına ve buhar salmasına sebep olacaktır.

Tavada Kızartma ve Soteleme İçin Pişirme wokÖnerileri

Kızartma ve sotelemede amaç içine yiyeceği eklemeden önce yağı kızdırmaktır. Bu sebeple önce tavaya yağı koyun ve tava ile yağı birlikte ısıtın. Yüzeyi kaplayan bitkisel yağın hazır olduğunu üstündeki dalgalanmadan katı yağınsa kabarcıklanıp köpürmesinden anlayabilirsiniz.

Kullanılacak Aletler

Metal aletler, kaşıklar ya da çırpma telleri kullanmada herhangi bir problem oluşturmaz. Cam kaplama yüzeyin özelliği çizilmemesidir. Elektrkli el aletleri ya da şarjlı çırpıcılar da cam kaplama yüzeye zarar vermezler. Yiyecekleri tavaların içinde kesmek için bıçak ya da sivri uçlu aletler kullanabilirsiniz.

Sap ve Kulplar

Demir döküm saplar ya da kulplar ocak üstü ya da fırın kullanımlarında ısınırlar. Bu sap ve kulpları tutmak için kalın bir bez ya da fırın eldiveni kullanın.

Temizlik & Bakım

Sıcak tavayı temizlemeden önce mutlaka soğutun. Eğer mümkünse tavayı yalnızca sıcak suda durulayın ve nemli bir bezle silin. Tavada daha yoğun kir olması halinde köpüklü suyla yıkayın, durulayın ve kuruması için bırakın. İnatçı ve yapışkan kirleri çıkarmak için sıcak tavayı sıcak suyla doldurun ve 15-20 dakika bekleyin. Ardından her zamanki gibi yıkayın, durulayın ve kuruması için bekleyin. Küçük yemek kalıntılarını gidermek ya da ızgaraların arasında kalan artıkları temizlemek için küçük bir bulaşık fırçası yada bulaşık teli ve aşındırıcı temizlik malzemeleri kullanmanızda com kaplama özelliğinden dolayı sakınca yoktur. Dış taraftaki yağ kalıntıları bulaşık süngeriyle ya da bulaşık teliyle çıkarabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi

Tüm ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilir.

Cam Kapaklar

Noral, kullanıcılarına kızartma ve sote tavaları için farklı boy ve çeşitlerde birçok cam kapak sunmaktadır.

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Garanti

Noral, ürünlerindeki işçilik ile gurur duyar ve tüm Noral ürünleri ömür boyu garanti kapsamındadır

Garanti kapsamı nedir?

Ömür boyu garanti, herhangi bir sebeple bozulmuş bir ürün, bedelsiz olarak yenisiyle ya da ürün artık üretilmiyorsa benzeriyle değiştirilir. Değişimde renk garantisi yoktur.

Ömür boyu garanti yasal haklarınızı etkilemez.

emaye_cam_kaplama_farklari_resim